Nové filmy v naší videotéce

Nové filmy v naší videotéce
4.2.2015 | Co je u nás nového

V těchto dnech jsme dokončili tři nová videa, která vznikla v rámci projektu Slyšte naše hlasy!. Jak říká název projektu, je důležité, abychom poslouchali, co nám děti říkají. A to platí i o dětech, které to mají s vyjádřením o něco těžší.

Dva příběhy ze života Marka, chlapce žijícího v ústavu

První dva krátké dokumenty popisují situace, které zažívá dvanáctiletý Marek, kluk žijící v jednom z mnoha ústavů v České republice.

V prvním díle s názvem PROČ NEMŮŽU BYDLET S MÁMOU se můžete podívat, jaké důvody vedou k tomu, že Marek nemůže bydlet se svojí rodinou, ačkoliv rodina i chlapec o to velmi stojí. Ještě stále u nás o osudech mnoha dětí rozhodují ti druzí, ti s razítkem, kteří bez toho, aby dítě poznali a zjistili, co skutečně potřebuje, navrhnou ten nejlepší, odbornými argumenty podložený postup. Můžeme zde vidět ukázkový (a ne ojedinělý) případ toho, kdy je pro dítě navržena týmem odborníků ústavní péče jako nejvhodnější řešení. Zajímá vás, jak celou situace vnímá Marek a co by skutečně chtěl? Podívejte se v krátkém animovaném dokumentu.

Ve druhém díle JAK JSEM ZAČAL CHODIT DO SKAUTU Marek popisuje, jak a proč se stalo, že vyměnil sledování televize a ježdění na tříkolce za chození mezi kamarády do skautského oddílu. Můžete se podívat, jaká byla jeho první opravdová skautská výprava a jaká dobrodružství při ní zažil. A proč už není jen „kluk z ústavu“, ale je i „Plavčík“. Přiblížení se k normálnímu životu významně přispělo ne rozhodnutí odborníka, úředníka, ale opravdový zájem lidí, kterým na Markovi záleží. Byly přitom použity také techniky a nástroje plánování zaměřeného na člověka, které pomáhají lidem žít život takový, jaký skutečně chtějí.

Jak zapojit dítě s postižením do běžného života

Poslední animovaný film s názvem MUSÍŠ HRÁT S KARTAMI, KTERÉ DOSTANEŠ podporuje začleňování dětí. Ukazuje, jakými způsoby zapojit dítě s postižením v oblasti intelektu do běžného života, umožnit mu projevit jeho nadání a schopnosti a tím přispět k obohacení všech. Je mnoho způsobů, jak společně zvládnout určitou věc. Například pustit se spolu do činnosti, která propojuje děti navzájem a pomáhá budovat hluboké přátelství nebo podělit se o svoje společné záliby. Stejně jako karet je v balíčku více, tak i způsobů, jak zapojit děti, uvidíte ve filmu více.

Všechny tři krátké animované filmy můžete shlédnout v naší videotéce.

Takže poslouchejme hlasy dětí.

Jsou sice mnohdy slabě slyšitelné, ale neméně důležité než všechny ostatní.