Náš nový projekt IDEA12

Náš nový projekt IDEA12
13.10.2016 | Dění v našich projektech, Co je u nás nového

Minulý měsíc jsme zahájili nový mezinárodní projekt IDEA 12, který se  věnuje implementaci článku 12 Úmluvy o právech osob s postižením.

Projekt vychází ze zkušeností, že v praxi stále není dosahováno práva na plnou právní způsobilosti lidí s postižením. Implementace článku Úmluvy a zejm. článku 12 Rovnost před zákonem je v členských zemích EU pomalá a nerovnoměrná, přitom EU ratifikovala Úmluvu již v roce 2010.

Projekt IDEA 12 se zaměřuje na zlepšení povědomí, budování kapacit a vzdělávání. Ke zlepšení situace by měl přispět inovativní způsob vzdělávání založený na principech inkluzivního vzdělávání. K hlavním cílům projektu patří tyto:

  1. Připravit materiály o právu na plnou právní způsobilost a na asistenci, na kterou při rozhodování a právním jednání mají nárok lidé s postižením v duševní oblasti
  2. Připravit materiály o tom, jak poskytovat podporu při rozhodování a právním jednání
  3. Připravit inkluzivní vzdělávací program o podpoře při rozhodování pro profesionály, veřejnou správu, lidi s postižením v duševní oblasti

Na projektu s námi spolupracují organizace z několika Evropských zemí: Nadácia Krajina Harmónie (Slovensko), PLENA INCLUSIÓN ESPAŇA (Španělsko), RESURSU CENTRS ZELDA (Lotyšsko), CHANGE People (Spojené království), TUYA (Španělsko), ASOCIACIJA „LIETUVOS NEIGALIUJU FORUMAS“ (Litva), Evangelickáteologická fakulta UK Praha. První setkání realizátorů projektu bylo před dvěma týdny v Praze.

P1030785

Projekt potrvá do konce roku 2018 a my se velmi těšíme na to, co přinese.

Aktuální dění v projetu můžete sledovat na stránce věnované projektu IDEA12.

logosbeneficaireserasmusrightfunded