Přednášející na konferenci Pro změnu 2017

Přednášející na konferenci Pro změnu 2017
10.3.2017 | Konference pro změnu

Již za necelý měsíc pořádáme v Praze tradiční konferenci Pro změnu. Letos proběhne pod záštitou veřejné ochránkyně práv paní Anny Šabatové. V současné sobě už známe téměř všechny vystupující a témata jejich příspěvků. Účast potvrdili také odborníci do závěrečné panelové diskuze.

Konference Pro změnu

Úvodní část konference

Konferenci zahájíme premiérou dokumentu o paní Barboře Mikulové. Tento dokument popisuje její zkušenost s odchodem z ústavu do vlastního nového života, ve kterém za ni lidé nerozhodují, ale naopak ji podporují v tom, aby mohla žít život podle svých představ. Jsme velmi potěšeni, že paní Barbora tento dokument uvede a je také připravena odpovědět na dotazy účastníků konference.

Milena Johnová Dana Kořínková poté uvedou východiska našeho uvažování a zasadí je do současného právního kontextu.

Paralelní workshopy

Po úvodních příspěvcích budou následovat dva workshopy. V dopoledních paralelních workshopech si budou moci účastníci vybrat dva z osmi příspěvků. Lidé, kteří mají osobní zkušenost s tím, jak za ně často rozhodují druzí, budou vyprávět, jaký vliv to má na jejich životy. Snažili jsme se vybrat příběhy různých lidí řešící odlišné životní situace. V této pestré mozaice se představí:

Vladimír Šmilauer: Jediné řešení pro člověka se zdravotním postižením je ÚSTAV?

Zdeněk Rosůlek: Zpátky do ústavu? Děkuji, nechci.

Rytmus s příběhem paní Romany Malečkové: Proč nemůžu umřít doma?

Milada Lálíková: Na co se v rámci transformace nemyslí.

Irena Havránková: Na cestě ke svéprávnosti.

Helena Rezková a Jiří Kopal: Proč někdo rozhoduje o tom, jestli spolu můžeme žít?

Quip s příběhem pana Nováka: Nemám svéprávnost = nemohu rozhodovat o svém životě.

Boryslav Petrov: Jaké to je žít dvacet let v ústavu.

V odpoledních workshopech budeme společně identifikovat obavy ze změny a budeme přemýšlet, co nám dává sílu obavy překonat.

Závěrečná reflexe

V diskuzním panelu, který bude reflektovat výstupy z jednotlivých příspěvků a workshopů, vystoupí odborníci z různých oblastí:

Program budeme ještě dále upřesňovat a aktuální jej společně s přihláškou naleznete vždy na stránce Konference Pro změnu.

Přístupnost konference

Konferenci jsme opět učinili přístupnou lidem s postižením, jejich rodinným příslušníkům a asistentům. Cena je pro uvedené skupiny osob snížena na 150Kč a akce se bude konat v bezbariérových prostorech Kongresového centra na Praze 6.

Přihláška na konferenci Pro změnu 2017

 

Těšíme se na viděnou na konferenci.