Quip v pořadu ČT Klíč o svéprávnosti a jeho hlavní hrdinové na naší konferenci

Quip v pořadu ČT Klíč o svéprávnosti a jeho hlavní hrdinové na naší konferenci
24.6.2015 | Konference pro změnu

Jeden z posledních dílů pořadu KLÍČ věnovala Česká televize tématu svéprávnosti. Vystoupili v něm se svými příběhy lidé, pro které pracovali naši právníci a sociální pracovnice.

Podle jejich individuální situace jim pomohli připravit podmínky pro vrácení svéprávnosti a využití některého z nových opatření podle občanského zákoníku – uzavření smlouvy o nápomoci, nebo opatrovnictví bez omezení svéprávnosti. Sociální pracovnice pomohly zmapovat oblasti, ve kterých lidé mohou potřebovat podporu, včetně oblasti rozhodování a právního jednání. Právníci pomohli vybrat nejvhodnější opatření, které nabízí nový občanský zákoník, a zastupovali je v řízení o svéprávnosti. Případ pana Valenty je nejčerstvější a bude podle všeho rozhodnut již u okresního soudu. Slečna Timoracká dosáhla svého cíle u krajského soudu. V řízení u první instance v polovině loňského roku ještě neuspěla.  Paní Vondráková si podala návrh na vrácení svéprávnosti již v roce 2011. Dvakrát se odvolala ke krajskému soudu a nakonec podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který její návrh podpořil. Svého cíle dosáhla až v roce 2014.

Všichni tito lidé přijali naše pozvání a vystoupí se svými příspěvky na letošní konferenci Pro změnu 2015, kde se s nimi budete mít příležitost osobně seznámit a položit jim otázky, které vás možná při sledování pořadu KLÍČ napadnou.

Michaela Timoracká  využívá sociální službu Chráněného bydlení organizace Portus ve Slapech. Na konferenci se podělí o svoje zkušenosti se smlouvou o nápomoci i s tím, jaká byla cesta k dosažení cíle vrácení svéprávnosti. V příspěvku “Zkušenosti se smlouvou o nápomoci”společně s ní vstoupí i Lucie Šišková, vedoucí Chráněného bydlení Portus, které je také jedním z jejích podpůrců podle smlouvy o nápomoci.

Věra Vondráková využívá pobytovou sociální službu ve Vyšším hrádku. Jedná se o ústav, který jako jeden z prvních loni slavnostně uzavřel svoje brány a přetvořil se do bydlení v komunitě. Paní Vondráková vystoupí se svým příspěvkem “Zkušenosti s opatrovnictvím bez omezení svéprávnosti”. Jejím veřejným opatrovníkem je město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Petr Valenta odešel z pobytové sociální služby, v současné době bydlí na ubytovně a hledá samostatné bydlení, kde by mohl v klidu žít. Má soudem schválenou dohodu o nápomoci a na konferenci vystoupí společně se svou kamarádkou Radkou, která je jeho podpůrcem. Jejich společný příspěvek se jmenuje "Podporovaný a podpůrce, smlouva o nápomoci"

Na příběhy těchto lidí se můžete zatím podívat v pořadu Klíč.

Aktuální informace o letošní konferenci a přihlášky naleznete zde: Pro změnu 2015.