Jak plánování zaměřené na člověka změnilo Lucii život

Jak plánování zaměřené na člověka změnilo Lucii život
15.5.2014 | Plánování zaměřené na člověka

Přinášíme Vám příběh mladé ženy Lucie, které se změnil směr života poté, co lidé okolo ní začali používat nástroje plánování zaměřené na člověka. V nejnovějším časopise Můžeš o tomto zásadním obratu vypráví Luciina máma Milena.

Máma Lucie je absolventkou našeho kurzu Plánování zaměřené na člověka, který jsme v rámci projektu Inspirace realizovali pro lidi s postižením a jejich rodinné příslušníky na přelomu roku 2010/2011 v Praze. V kurzu se lidé učili, jak co nejlépe poznat své blízké, porozumět tomu, co potřebují a kam chtějí směřovat. Jak říká Milena: "Díky postupným krokům, kterými nás kurz provázel, jsme si udělali inventuru ve vztazích kolem Lucie, což pomohlo dát na papír a vyjmenovat všechny, kdo jsou pro ni nejbližší, z jejího pohledu důležití a jaký význam pro ni mají. Pojmenovali a utřídili jsme vztahy, vytvořili Luciin profil, silné a slabé stránky, oblasti, kde se neobejde bez pomoci a kde ji potřebuje jen z dáli.

Úžasná je komunikační tabulka. Velmi jednoduchá záležitost, která ohromně usnadňuje pochopení Lucčiných reakcí a umožňuje předcházet nežádoucím. Neustále se doplňuje, aktualizuje, přibývají nové situace a nová řešení těch původních, protože Lucie se stále vyvíjí a posouvá. Udělali jsme si jasno v kompetencích při řešení nejrůznějších situací, což je výborná pomoc pro osobní asistenty, dobrovolníky a všechny důležité lidi.

Na začátku kurzu jsem si vůbec neuměla představit, jak to vše Lucka zvládne, jak se dokáže zapojit. Moje překvapení bylo velké. Lucie se díky těmto krokům ukotvila ve světě, lépe se orientuje ve vztazích, lépe si uvědomuje sama sebe, své přednosti a schopnosti.

Nejkrásnějším zážitkem pro mě byla plánovací schůzka s Veronikou, které se zúčastnila také Lucie. Byla naplánována na tři hodiny a pozvali jsme všechny, kdo v poslední době s Luckou intenzivně pracovali. Přišli osobní asistentky, pan učitel zpěvu, lektor výtvarné terapie, psycholožka z občanského sdružení, byla tam moje sestra, já i manžel. Lucie poprvé v životě zažila, že jí někdo vykal. Dokázala pojmenovat, co je pro ni důležité, co k tomu potřebuje nyní i co bude potřebovat v budoucnu! S plnou vážností vnímala setkání všech kolem. Poslouchala slova o tom, co na ní obdivují, čeho si váží."

Dnes má Lucie kolem sebe stabilní tým lidí, kteří jí poskytují podporu. Dělá věci, které ji baví, maluje, tančí a má spoustu dalších zájmů a aktivit. Má za sebou už několikátou autorskou výstavu a tvorbu a premiéru dokumentárního filmu o svém životě. Její rodina společně s ní a s dalšími lidmi navzdory všem možným překážkám plánují samostatné bydlení.

Celý článek v časopise Můžeš naleznete zde.

 

Skládanku o životě Lucie si také můžete doplnit poslechem rozhovoru  na Radiu Petrov.