Výzva 5 minut po 12.

Výzva 5 minut po 12.
11.12.2013 | Právo na život v komunitě, Co je u nás nového

U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv se 10. prosince 2013 uskutečnilo v Praze setkání zástupců odborné i široké veřejnosti s novináři. Účelem setkání bylo představení výzvy 5 minut po 12, která upozorňuje na situaci lidí ohrožených ústavní péčí a apeluje na odpovědné osoby a instituce, aby zjednaly nápravu situace v souladu s právními podmínkami a závazky České republiky.

Výzva 5 minut po 12. upozorňuje, že Česká republika nedělá dost, aby se situace napravila. „Rozvíjejí se sice některé asistenční služby a v některých ústavních zařízeních pracují na tom, aby umožnili lidem žít v běžném prostředí. Jedná se ale o malou část služeb a lidí – celý systém pomoci je stále chycen v pasti ústavní péče. Do ústavů jde drtivá většina finančních prostředků, žije v nich většina uživatelů sociálních služeb. Dokonce vznikají nová ústavní zařízení,“ říká Milan Šveřepa.

Výzvu zveřejňuje Jednota pro deinstitucionalizaci: uskupení lidí, kteří se zasazují o změnu ústavního modelu péče na podporu poskytovanou v běžném prostředí .

Cíle Jednoty pro DeInstitucionalizaci 

1.    Zajistit, aby lidé s postižením dostávali potřebnou podporu v domácím a ve vlastním přirozeném prostředí

  • prosadit do státní koncepce sociálních služeb rozvoj komunitních služeb, umožňujících podporu lidí s postižením v domácím a přirozeném prostředí
  • podporovat neformální péči ze strany rodiny, přátel, sousedů, dobrovolníků

2.    Zabránit institucionalizaci lidí s postižením

  • zastavit přijímání lidí s postižením do ústavních zařízení a zabránit výstavbě nových ústavů
  • transformovat stávající ústavní služby do komunitních služeb poskytovaných lidem s postižením v domácím a přirozeném prostředí; prosadit státní strategii transformace/deinstitucionalizace, prosadit strategii transformace/deinstitucionalizace do krajských plánů sociálních služeb

Výzvu uskupení JDI naleznete zde: Výzva 5 minut po 12.

Ilustrativní příběhy lidí, kteří odešli z ústavu si můžete přečíst zde.

 

Zde si můžete stáhnout tiskovou zprávu ze setkání s novináři:

JDI_Tisková zpráva

 

Zveme všechny, kdo usilují o deinstitucionalizaci, aby se k této výzvě připojili a aby sdíleli své zkušenosti, poznatky a sílu pro společný život lidí v obci, v komunitě. Podpořit výzvu 5 minut po 12. můžete zde.

Iniciátoři výzvy budou i nadále upozorňovat na problémy ústavní péče a zasazovat se o změnu právních předpisů a systémových nástrojů. Smyslem výzvy je také propojit lidi a organizace, kteří usilují o stejný cíl.

Odkaz na facebookové stránky výzvy 5 minut po 12. naleznete zde.

 

 

Pro jakékoliv další informace neváhejte kontaktovat členy iniciativy JDI:

Terezie Hradilková - jednatelka, 739 548 445

Milan Šveřepa - mluvčí, 739 548 444

Milena Johnová - mluvčí, 605 121 350

Radek Rosenbereger - mluvčí, 773259032