Právo spravovat své finance

Právo spravovat své finance
26.5.2016 | Zaujalo nás, Co je u nás nového, Právo na život v komunitě, Ochrana práv, Dění v našich projektech

Nemáte vlastní bankovní účet a potřebujete jej nebo jej prostě chcete, protože ho má každý? Nejste si jisti, jak bezpečně používat bankovní účet? Stává se Vám, že si z účtu vyberete víc, než si můžete dovolit, a nevíte, jak tomu příště předejít? Poskytujete pomoc blízkému člověku, který neumí bezpečně nakládat se svým bankovním účtem? Nechcete, aby se Váš blízký dostal do nedůstojné situace, kdy mu budete muset v zájmu bezpečí zabránit přístupu k jeho vlastním penězům? Pokud Vás trápí tyto nebo podobné problémy, napište nám o svých zkušenostech.

Quip začal spolupracovat s Českou spořitelnou s cílem navrhnout přiměřené úpravy, které banka může aplikovat tak, aby i lidé se sníženou schopností se rozhodovat mohli bez nepřiměřeného rizika spravovat své finanční prostředky moderním způsobem, tj. prostřednictvím bankovního účtu, samostatně nebo s pomocí svých blízkých, podpůrců, apod.

Co hledáme

Sbíráme praktické zkušenosti s využíváním bankovních účtů. Zajímá nás, jestli máte představu, co byste od banky potřebovali, aby člověk s postižením mohl spravovat své finanční prostředky prostřednictvím bankovního účtu, samostatně či s pomocí svých blízkých, nebo podpůrců.

Máme zájem zmapovat špatné zkušenosti, kdy např. majitel bankovního účtu přišel k újmě, protože jeho finanční prostředky byly zneužity někým jiným, vybral z účtu nebo utratil nepřiměřené množství peněz v důsledku nedostatečné ochrany, nemohl nakládat s vlastními finančními prostředky v souladu se svou vůlí a preferencemi atd.

Sbíráme také tipy na dobrá řešení, kdy banka vyšla vstříc a našla způsob, jak pomoci lidem jejich finanční prostředky na účtu ochránit a přitom lidem umožnit přístup a nakládání s vlastními prostředky navzdory snížené schopnosti se rozhodovat. Můžete nám, poslat také vlastní nápady a na náměty, jak věci řešit.

Pokud máte vlastní zkušenosti či představu a chcete se aktivně zapojit do práce na nastavení bankovních účtů pro osoby se sníženou schopností se rozhodovat, napište nám nejpozději do 13. června na e-mail milena.johnova@kvalitavpraxi.cz.

Pro ilustraci si můžete přečíst příběh pana P.

Pan P. získal po mnoha letech omezení plnou svéprávnost. Soud spolu s navrácením svéprávnosti schválil i dohodu o nápomoci ze strany jeho dlouholeté kamarádky. S pomocí své podpůrkyně pan P. založil bankovní účet. K účtu má vystavenou platební kartu s týdenním limitem ve výši 1.000 Kč. Pan P. se s podpůrkyní původně dohodli na limitu 500 Kč dvakrát týdně, ale bylo jim na pobočce sděleno, že to není možné.

Pan P. využívá pro výběr hotovosti z účtu platební kartu. Je domluveno, že pan P. vybírá jednou týdně 1.000 Kč. Z těchto peněz si pan P. má platit drobné výdaje jako jsou cigarety a potraviny na přípravu snídaní a večeří (obědy, nájemné a další nákupy řeší s podpůrkyní zvlášť). Pan P. má v současné době poměrně omezený příjem finančních prostředků. S ohledem na to, že kouří, musí zvažovat ostatní útraty. Pan P. však bohužel velmi často utratí celou částku během prvních dvou dní v týdnu za jiné zboží. Na konci týdne pak nemá co jíst.

Co je potřeba změnit, aby pan P. mohl bezpečně disponovat se svými financemi na bankovním účtu: Situaci by zásadně pomohla úprava max. limitů při výběru z bankomatu: 500 Kč v pondělí a dalších 500 Kč ve čtvrtek.