Volební programy subjektů kandidujících na pražský magistrát z pohledu Úmluvy

Volební programy subjektů kandidujících na pražský magistrát z pohledu Úmluvy
2.10.2018 | Zaujalo nás, Stáhněte si nový dokument, Ochrana práv

Podívali jsme se na obsah volebních programů deseti nejvýznamnějších subjektů, které usilují o účast ve vedení pražského magistrátu pohledem Úmluvy o  právech osob se zdravotním postižením.

Pouze dvě kandidující uskupení – Praha sobě a Zelení – reflektují problémy, kterým čelí lidé s postižením, v jejich komplexnosti. Věnují se různým oblastem práv včetně např. práva na pracovní uplatnění na otevřeném trhu práce, vzdělávání, rozhodování.

Strany, které měly řadu let možnost ovlivňovat sociální politiku v Praze (zejména ODS a ČSSD), nepřináší ve svých programech nic, co by mohlo lidem s postižením pomoci k důstojnějšímu životu a naplnění základních práv, jakým je třeba právo na život ve vlastním, přirozeném prostředí.

V programech dvou kandidujících uskupení – Praha sobě a Piráti – se objevilo nové, progresivní opatření. Jde o plán vytvořit pozici koordinátora péče, jehož úkolem by bylo pomáhat lidem zejména lidem s nejtěžším postižením při organizování různých typů pomoci jako např. sociální služby, zdravotní péče apod.

Programy stran Starostové pro Prahu a SPD vykazují prvky asociální politiky. Starostové plánují posilovat segregační politiku výstavbou ubytoven. SPD zcela ignoruje skutečnost, že bezdomovectví je velmi často důsledek duševního onemocnění, a nabízí této skupině především vytlačení mimo obydlené oblasti.  Potřeba je také vědět, že SPD se dlouhodobě ostře staví proti inkluzivnímu vzdělání.

Celou analýzu si můžete stáhnout zde.