Radka Mocňáková

Můj příběh

Paní Radce je 47 let. Bydlí v městském bytě v Lubech se svou přítelkyní z DOZP, kde před lety obě žily. Je často usměvavá, společenská, ráda si povídá.

Paní Radka má dvě sestry. Vychovával je otec, Radka si matku nepamatuje. Chodila do zvláštní školy a od mládí je v plném invalidním důchodu.

V roce 1984 byla zbavena způsobilosti k právním úkonům, opatrovník byl právě Radky otec, se kterým vycházela dobře. Když zemřel, zůstala sama a bez pomoci druhé osoby, nezvládala péči o sebe ani o domácnost. Byla hospitalizovaná v psychiatrické léčebně v Dobřanech a pak se souhlasem sestry umístěna do tehdejšího ÚSP později DOZP v Lubech. Tam žila 13 let.

Před časem dostala příležitost odstěhovat se a žít samostatně s podporou služby Podpora samostatného bydlení poskytovanou o. s. Rytmus. Vždy říkala, že chce bydlet v bytě, starat se sama o domácnost, vařit si a prát, platit si elektriku a nájem…jako s tatínkem. Přání se jí splnilo. Samostatně žije tři roky. Vede si skvěle. S pomocí služby Podporované zaměstnávání  začala pracovat na otevřeném trhu práce jako zahradnice v hotelu Imperiál ve Františkových Lázních. Pracuje již samostatně a ráda, rychle se učí nové věci. Samostatně cestuje, je na ni spolehnutí, kolegové jsou vstřícní a s Radkou dobře vycházejí. V domácnosti potřebuje minimální podporu. Jak spočítat a rozložit peníze, s plánováním času, doprovodit při cestování, tam, kde to nezná…Má nové přátele, se kterými tráví volný čas.